Başkanlık, milletvekili seçim anket sitesi : Dijital Sandık

Seçim kampanyalarında bugün (5 Haziran 2018)

Hangi aday ne söyledi? Liderlerin açıklamaları, gündemdeki tartışmalar. 24 Haziran seçim kampanyalarında bugün.

eeeeeeeeeeeeeeeee1.jpg

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kürt kardeşlerim bu oyunu bozacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Sakarya’da düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teröristten cumhurbaşkanı adayı olmaz. Benim Kürt kardeşlerim bu oyunu bozacak." dedi.

"Gerekirse Sincar'a gideceğiz, gereğini yapacağız"

Partisinin Zonguldak mitinginde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün ülke gündeminden çıkartılmasında kararlı olunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "34 yıldır bu milletin evlatlarını katletmenin bedelini elebaşıları başta olmak üzere tüm teröristlere ödeteceğiz. Gerekirse Sincar'a gideceğiz, gereğini yapacağız. 34 yıldır milletimize musallat edilen bu yılanın kafasını adım adım kopartıyoruz."

'Biz enerji ithalini durduracağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta düzenlenen iftar programında bütçedeki cari açık probleminin en önemli sebeplerinden birinin enerji olduğunu belirterek enerji ithalinin bitirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sıra Kandil'de, sıra Sincar'da

Zonguldak Ereğli'de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sıra Kandil'de, sıra Sincar'da. Benim ülkemi taciz, tehdit eden kim olursa olsun onların üzerine gideriz, gideceğiz." dedi.

2- Başbakan Yıldırım: Kürtlerin devleti Anadolu. Başka kapıya gidin

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisince Yeni Hükümet Meydanı'nda düzenlenen Hakkari mitinginde, sözlerine vatandaşların ramazan ayını tebrik ederek başladı.

Başbakan Yıldırım, "Amerikası, Avrupası bir olmuşlar 'Kürtlere bir devlet kuralım' diyorlar. Kürtlerin devleti burası, Anadolu toprakları. Başka kapıya gidin" dedi.

Yıldırım'dan 'bedelli' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Van Beşyol Meydanı'ndaki mitingin ardından Kanal M televizyonundaki "Gündem Özel" programında bedelli askerlik konusunun seçimden sonra ele alınacağını açıkladı.

'Dağa çıkışlar sıfır seviyesine yaklaştı'

Başbakan Binali Yıldrım, 81 ilden gelen öğretmenlerle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen iftar programında konuşma yaptı. Yıldırım, terörle mücadeleye yönelik değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi: "Şunu mutlulukla söylemek isterim, artık bölgede dağa çıkışlar hemen hemen sıfır seviyesine yaklaştı. Bu çok önemli ve kayda değer bir gelişme."

3- Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Yalan söyleyip hayal satıyorlar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, partisinin Yozgat Seçim İrtibat Bürosu açılış töreninde, 24 Haziran'ın sıradan bir tarih değil, Türkiye'nin, cumhuriyetin ilanından bu yana geçen yaklaşık yüz yıl sonra yeni bir hükümet sisteminin uygulamaya koyacağı tarih olduğunu belirtti.

Bozdağ, "Bir yol haritası hazırladık diyorlar. Mevcut sistemi değiştirmek için parlamentoda 401 milletvekili şarttır. 360 milletvekili alabilirler mi? Peki nasıl eski sisteme dönecekler? Yalan söylüyorlar, hayal satıyorlar." dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Türkiye için terörü tehdit ve risk olmaktan çıkaracağız

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa'nın İnegöl ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Güney sınırlarını terörden arındırdığını ve o bölgeyi PKK'ya dar ettiğini belirterek, "Kandil'de ve Sincar'da bunların yuvalandıklarını biliyoruz. İnlerine girecek ve bunlar nerede varlık gösteriyorsa orada etkisiz hale getireceğiz, yok edeceğiz. Türkiye için bunları tehdit ve risk olmaktan çıkaracağız." dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Işık: Türkiye büyümeye, gelişmeye devam ediyor

Gümüşhane Valiliğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Şu anda Zigana Tüneli büyüklüğünde olmasa bile bir yılda aynı anda inşa edilen yüzlerce tünel var. Onun için Allah'a hamdolsun ülkemizin gidişatı iyi. Kim ne derse desin Türkiye büyümeye, gelişmeye devam ediyor." dedi.

6- İnce: Birinci turda alacağız

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ankara'daki miting programı kapsamında, Sincan Lale Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.

İnce, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "Birinci turda alacağız artık. Bu bir dip dalgası. Bu bir değişimin ruhu. Bu, bir milletin ayağa kalkışı, bu bir yenileşme hareketi." dedi.

'Kahraman olması siyasete bulaşmasını gerektirmez'

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle, Keçiören ve Pursaklar ilçelerinde vatandaşlara hitap etti.

İnce, "O general (Metin Temel) bir kahramanmış. Olabilir. Kahraman olması, siyasete bulaşmasını gerektirmez. Herkes yerini bilecek." dedi.

7- Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin büyük değişime ve dönüşüme ihtiyacı var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'ni (TÜSİAD) ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin büyük değişime ve dönüşüme ihtiyacı var. İş dünyası, çözüm üretme konusunda da kendi düşüncelerini aktaran dinamik bir yapı, bu da Türkiye'nin geleceği açısından önemli." dedi.

'Bütün sandıkların güvenliğini sağlayacağız'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şişli'deki bir otelde düzenlenen "Emek ve meslek örgütleri temsilcileri buluşmasında" yaptığı konuşmada, 24 Haziran'da gerçekleşecek seçimlerde hiç kimsenin sandık güvenliği konusunda en ufak bir endişesi olmaması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda alınması gereken bütün önlemler, Türkiye sathında alınmış durumda. Gönüllüler, sivil toplum kuruluşları, barolar ve siyasal partiler ortak hareket ediyoruz. Bütün sandıkların güvenliğini sağlayacağız." dedi.

8- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Seçimlerde en az yüzde 55 oy alacağımızı düşünüyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Haber Ajansına (DPA) röportaj verdi. Seçimlerde ne kadar bir oy oranı bekledikleri sorusunu da Çavuşoğlu, "En az yüzde 55 alacağımızı düşünüyorum." şeklinde cevapladı.

9- İçişleri Bakanı Soylu: Artık anneler 'Evlatlarım dağa gidecek' diye tedirgin olmuyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim çalışmaları kapsamında AK Parti Şişli İlçe Başkanlığında ilçedeki muhtarlarla buluştu.

Soylu, terörle mücadeleye ilişkin "Artık anneler 'Evlatlarım dağa gidecek' diye tedirgin olmuyor. Dün, PKK'ya katılmış ve uzun yıllardır orada olan, ikna ettiğimiz 3 kadın teröristi ülkemize aldık. Devlet her şeyi yapıyor" dedi.

10- Adalet Bakanı Gül: İstikrar olmadan önünüzü göremezsiniz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'teki seçim çalışmaları kapsamında İslahiye Belediye Kültür Merkezinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda "İstikrar petrolden kıymetlidir, paradan daha kıymetlidir, altından daha kıymetlidir. Eğer bir yerde istikrar yoksa önünüzü göremezsiniz." dedi.

11- MHP'nin Bölge İstişare Toplantıları başlıyor

MHP'nin, "24 Haziran Yeni Bir Doğuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Neden, Nasıl?" temalı bölge istişare toplantılarının, yarın başlayacağı açıklandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, seçim çalışmaları kapsamında, MHP'nin "24 Haziran Yeni Bir Doğuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Neden, Nasıl?" temalı bölge istişare toplantılarının yarın başlayacağını bildirdi.

12- MHP Grup Başkanvekili Usta: Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformların çıkmasına katkı vereceğiz

Seçim çalışmaları kapsamında Samsun'un Havza ilçesinde esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinleyen MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 24 Haziran sonrası için şunları söyledi: "İnşallah daha güçlü bir şekilde Meclise girerek Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformların çıkmasına katkı vereceğiz."

13- PKK Avrupa'da HDP'ye oy istiyor

Almanya'nın Neu Isenburg kentinden yayın yapan ve terör örgütü PKK-KCK'nın yayın organı olarak bilinen Yeni Özgür Politika gazetesi, Avrupa'daki seçmenlerden HDP'ye oy vermeleri çağrısı yapıyor.

14- Karamollaoğlu'ndan Ankara'da 'e-miting'

Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu, düzenlenen e-mitingde yaptığı konuşmada, "Biz bütün milletimizi kucaklama kararındayız ve kucaklamayı da mutlaka gerçekleştireceğiz." dedi.

15- Yurt dışında oy kullanma işlemi 7 Haziran'da başlıyor

Yurt dışında yaşayan 3 milyonun üzerinde Türk seçmen, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi için 7 Haziran'da sandık başına gidecek, 19 Haziran'a kadar oylarını kullanabilecek.

Kaynak: AA
Copyright © 2018 Dijital Sandık Tüm hakları saklıdır.