Dijital Sandık
23 Haziran 2019 İstanbul Seçim Anketi Sonuçları İçin Tıklayınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle kıran kırana mücadele veriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Gaziosmanpaşa ve Kasımpaşa'da düzenlenen mitinglerinde vatandaşlara hitap etti.

22.06.18

19.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Gaziosmanpaşa ve Kasımpaşa'da düzenlenen mitinglerinde halka hitap etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bay Muharrem çıkmış, 'Üniversiteyi ücretsiz yapacağız.' diyor. Ya üniversite bizim dönemimizde ne zaman ücretli oldu? Biz zaten ücretleri kaldırdık, harçları kaldırdık. Biz geldiğimizde burs 45 liracıktı, biz bunu nereye çıkardık, şu anda ödediğimiz burs 470 lira. Master öğrencilerine ne veriyoruz, 940 lira. Peki, doktoraya ne veriyoruz, asgari ücret. Ya bunu biz yapıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziosmanpaşa'daki mitingdeki konuşmasında, iktidara gelirken Türkiye'yi dört sütun üzerinde yükselteceklerinin sözünü verdiklerini belirtirken, başlıkların eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olduğunu, bununla beraber ulaşım, enerji, turizm ve dış politikada farklı bir Türkiye için de çalıştıklarını söyledi.

Meydandakilere, "Hatırlayın, eğitimde kitap bulabiliyor muyduk?" sorusunu yönelten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Biz geldik kitapları sıranın üzerine koyduk mu? Ücretsiz olarak bunu annelere verdik mi? Peki, bu CHP'nin geçmişte böyle bir derdi var mıydı? Biz teksir kağıdıyla okuduk, biz kırtasiye dükkanında paramızla kitap alamazdık, hatırlıyor musunuz? Ne çileler çektik. Bay Muharrem çıkmış, 'Üniversiteyi ücretsiz yapacağız.' diyor. Ya üniversite bizim dönemimizde ne zaman ücretli oldu? Biz zaten ücretleri kaldırdık, harçları kaldırdık. Biz geldiğimizde burs 45 liracıktı, biz bunu nereye çıkardık, şu anda ödediğimiz burs 470 lira. Master öğrencilerine ne veriyoruz, 940 lira. Peki, doktoraya ne veriyoruz, asgari ücret. Ya bunu biz yapıyoruz."

Üniversite sayısını 75'ten 205'e çıkardıklarını anlatan Erdoğan, ülke genelinde üniversitesi olmayan şehir kalmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "81 vilayetin tamamında üniversite var. Biz öğrenciyi üniversiteye değil, üniversiteyi öğrencinin ayağına götürdük. Hatırlıyor musunuz, sınıflarda bizim okuduğumuz dönemde kaç öğrenci vardı? Benim 75. Şu anda ortalamamız 32. Nereden nereye geldik. Bunu biz yaptık. Şu anda biz 280 bin derslik yaptık, 580 bin öğretmen aldık, bu dönemde. Niye? Bizim derdimiz başka. Kalite arıyoruz. Sınıflarda huzur arıyoruz. Bunları biz başardık, başarmaya da devam ediyoruz." diye konuştu.

"Ama onlar da öğrenecek"

AK Parti döneminde sağlık alanında hayata geçen projelere de değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gaziosmanpaşa sağlıkta nasıl? Memnun musunuz? Hastaneler var mı? Peki, Bay Kemal'in döneminde nasıldı? Savaş Ay'ın programını izleyerek zaten Bay Kemal'in dönemini ezberlemişsinizdir. Sağlam girsen hasta çıkarsın, 6 kişilik malum koğuşlar. Şimdi 6 kişilik koğuş mu kaldı? Artık bir-iki, bilemedin üç kişi. İlacı alamıyordum ilacı. Doktor beş ilaç yazsa ikisi var, üçü yok. Şimdi ilacını istediğiniz yerden alıyor musun, istediğin eczaneden alabiliyor musun, istediğin hastaneye gidebiliyor musun? Bunu biz getirdik. Fakat Bay Muharrem'in şehir hastanelerine aklı ermemiş. Diğerlerinin aklı da zaten ermemiş. 'Bu kadar yatırım niye yapılıyor?' diyor. Biz insanımıza değer veriyoruz değer, biz Kanuni'nin torunlarıyız. Ne diyor Kanuni? 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Biz bir sağlıklı nefese, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'yi feda eden ecdadın torunlarıyız. Farkımız bu ama anlamıyor. Ama onlar da öğrenecek. Çünkü biz vatandaşımızın sağlığını düşünmezsek, sağlıklı bir nesil meydana getirmezsek bunun hesabını ne Allah'a ne de millete veremeyiz. Devlet niçin var? Devlet bunun için var. Devlet, sağlıklı bir nesil üretmede onların yanında olamıyorsa ne işe yarar? Olmaz olsun böyle devlet. Ama biz bunların hepsini devirdik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IMF'ye olan borcun AK Parti döneminde kapatıldığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Göreve geldiğimizde IMF'e olan borcumuz 23,5 milyar dolar. 2013 IMF'ye olan borç sıfırlandı, bitti. Merkez Bankası'nda döviz rezervimiz neydi? 27,5 milyar dolar, şimdi 124 milyar dolar. Nereden nereye geldik. İhracatımız 36 milyar dolardı, şimdi 162 milyar dolara çıktı. Zaten böyle olmasak bu noktaya gelebilir miydik? Vatandaşımızı bu şekilde huzurlu kılabilir miydik?"

"Şu anda 40 milyon turiste gidiyoruz"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda 40 milyon turiste gidiyoruz. Ne kadar aleyhe çalışırsa çalışsınlar turistler geliyor. Niye? Türkiye bir başka ülke." dedi.

Erdoğan, Gaziosmanpaşa mitingindeki konuşmasında, kişi başı milli gelirin 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıktığını kaydederek, çocukluğunda evlerinde buzdolabı olmadığını, suyun içine buz kütüklerini koyduklarını, soğutarak soğuk su içtiklerini anlattı.

Evlerde çamaşır makinesi olmadığını dile getiren Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"Şimdi çamaşır makinesi olmayan ev kaldı mı? Fırın yoktu. Şimdi fırın olmayan ev kaldı mı? Nereden nereye... Geçen gün bir dostum, 'Ya söyle, bunların söylediklerine bakma. Bizim ne araba ne şu ne bu aklımızdan geçmezdi. Şimdi benim arabam var, oğlumun arabası var. Hanım da tutturdu, o da araba alıyor.' diyor. Nereden nereye geldik. Daha da iyi olacak. Bu, bizim refah düzeyimizi gösteriyor. Şimdi Gaziosmanpaşa'nın sokaklarına bakalım. Sokaklarda arabayı park edecek yer var mı? Niye yok? Önüne gelen araba alıyor da onun için yok. Allah nasip eder, inşallah Mart 2019 tekrar belediyeyi biz alacağız inşallah. Artık park sistemlerini yaygınlaştıracağız yani mahallelerin ortak park alanları olacak ve araçları o parklara park edecekler, sokağa değil. Araçlar o parklarda park etmek suretiyle modern bir şehirciliği biz ikame edeceğiz. Bu pazar aynı zamanda Mart 2019'un işaret fişeğidir. Onu da bilin. Bu seçimle sadece belediye seçimi yapmıyoruz. Aynı zamanda Mart'ta yerel seçimin de ön adımlarını atıyoruz." 

Erdoğan, İkitelli'de şehir hastanesi bittiğinde Gaziosmanpaşa'nın oradan da faydalanacağını belirterek, üçüncü havalimanının 29 Ekim'de açılışının yapılacağını anımsattı.

"Bunların terörle ilgili bir derdi yok ama bizim terörle ilgili bir derdimiz var"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugüne kadar terörle ilgili Bay Muharrem'in de Bay Kemal'in de bir lafı oldu mu? FETÖ ile ilgili bir lafı oldu mu? Çünkü bunlar el ele dolaşıyorlar, bunlar dirsek temasındalar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasımpaşa Kızılay Meydanı'ndaki mitingdeki koruşmasına başlarken kalabalığın, "Kasımpaşa çocuğu Tayyip Erdoğan" şeklinde slogan atması üzerine, "Doğruya ne denir, burada doğdum, burada büyüdüm. Yani 'Büyükşehir Belediye Başkanı çıkardık, Başbakan çıkardık, Cumhurbaşkanı çıkardık' deseniz yalan söylemezsiniz." yanıtını verdi.

Şimdi yeni bir sürecin başladığını aktaran Erdoğan, "Pazar günü sandıkları patlatmaya var mıyız? Onun için şurada bir günümüz var, çok çalışacağız, hanım kardeşlerim çok çalışacağız, tamam. Kapı kapı dolaşacağız, gençler, kapı kapı dolaşacağız, tamam. Durmak yok. Sandığa gitmeyenleri de sandığa götüreceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu'nun kültür, sanat ve turizmde bir sıçrama yapacağı bir döneme girdiklerini anlatarak, Beyoğlu'na özellikle millet kıraathanesiyle, millet bahçesiyle yeni güzellikler getireceklerini aktardı.

Bazılarının yalan söyleyerek "vatandaş aç, vatandaş fakir" dediğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ya ben çocukluğumda hatırlayın, şurada balık pazarına gelir balık pazarından bir kalıp buz alırdık. Niye? Buzdolabımız yoktu. O kalıp buzları alıp eve götürür, anacağım onu kaba koyar oradan bize soğuk su içirirdi. Bunları yaşadık mı? Peki şimdi evinde buzdolabı olmayan kaldı mı, evinde fırını, çamaşır makinesi olmayan kaldı mı? Ya benim anacığım ne çileler çekti. Ya benim hanım ne çileler çekti. Amerikan bezini kendi elleriyle ovalar çocukların bezlerini yıkarlardı. Şimdi artık çocuk bezinin girmediği ev kalmadı ama Bay Muharrem çocuk bezleriyle şimdi dalga geçiyor. Ya Bay Muharrem çocuk bezinin olması niye garibine gidiyor? Yani bu ülke hala o Amerikan bezi denilen çaputların kullanıldığı döneme mi dönecek? Biz onları geride bıraktık."

Erdoğan, şimdi artık modern bir döneme girdiklerini ve bu modern dönemde ne gerekiyorsa onu yapma noktasında geldiklerini anlattı.

Türkiye olarak bu gelişmelerin gerisinde kalamayacaklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu anda biz 'yerli, milli otomobil' diyoruz. Bay Muharrem diyor ki; onlar benim için 20 yıl geride kaldı. Bay Muharrem, BMW fabrikasını gezeceğine gel bizim İHA fabrikasını gez, gel bizim SİHA fabrikasını gez ve Türkiye buraya nasıl ulaştı onu gör. Ya Amerika bize İHA vermiyordu. SİHA vermiyordu, müracaat ettiğimiz zaman, 'senato reddetti, kongre reddetti' diyordu. Bak kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi biz bunları yapıyor muyuz?" 

"Terörle kıran kırana mücadele veriyoruz" 

Kandil'de dün İHA'ların, SİHA'ların koordinatları verdiğini, F-16'ların gidip bombalayarak teröristlerin işini bitirdiğini vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda Bay Muharrem icazeti aldığı anda ilk gittiği yer neresi oldu? Edirne'de cezaevi oldu. Kimi ziyaret etti? Teröristlerin arkasında olduğu Demirtaş'ı ziyaret etti. Hale bak ya. Senin orada ne işin var? Bugüne kadar terörle ilgili Bay Muharrem'in de Bay Kemal'in de bir lafı oldu mu? FETÖ ile ilgili bir lafı oldu mu? Çünkü bunlar el ele dolaşıyorlar, bunlar dirsek temasındalar, Ankara'dan İstanbul'a bunlarla el ele kol kola yürümediler mi? Bunların terörle ilgili bir derdi yok ama bizim terörle ilgili bir derdimiz var."

Erdoğan, terörle kıran kırana mücadele verdiklerini anlatarak, bu mücadeleyi içeride de dışarıda da verdiklerini söyledi.

Şu anda Afrin'de 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale getirdiklerini belirten Erdoğan, Cerablus'ta 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiklerini şimdi de Irak'ta olduklarını vurguladı.

"Bundan Cumhurbaşkanı adayı nasıl olur hayret"

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce'nin "Kandil'e giremezler, Amerika'dan izin almaları lazım, İran'la görüşmesi lazım." dediğini aktaran Erdoğan, "Zavallı bu ya. Ya bundan cumhurbaşkanı adayı nasıl olur hayret. Ama oldu, normaldir. Bunlar dershane işletmeciliği yapıyor, öğretmenlerin SSK primlerini dahi ödeyemiyor." diye konuştu.

Erdoğan, İnce'nin geçenlerde bir memura, koruma polisiyle alakalı hakaret ettiğini anlatarak, "Saygısızlıkları duydunuz mu? Bu ülkenin bir cumhurbaşkanı adayından bu ifadeler duyulur mu? Ama bu CHP'li olunca duyulur. İşte onun için bu pazar çok önemli. Bunlara öyle bir Osmanlı tokadı atalım ki bir daha bellerini doğrultamasın."

Kaynak: AA
Copyright © 2019 Dijital Sandık Tüm hakları saklıdır.