Başkanlık, milletvekili seçim anket sitesi : Dijital Sandık
2019 Yerel Seçim Anketi

Parti ve ittifakların oy pusulasındaki yerleri belli oldu

İttifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kura çekimiyle belirlendi. "Cumhur İttifakı" birinci, "Millet İttifakı" ise altıncı sırada...

20.05.18

pusula_yerr.jpg

24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri için kura çekimi yapıldı.

Buna göre, AK Parti ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı birinci; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi'nden oluşan "Millet İttifakı" ise altıncı sırada yer 

Milletvekili seçimlerindeki oy pusulası sıralaması şöyle oluştu:

1. sıra: Cumhur İttifakı (AK Parti-MHP)
2. sıra: Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) 
3.sıra: Vatan Partisi 
4. sıra: Halkların Demokratik Partisi (HDP) 
5. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)
6. sıra: Millet İttifakı (CHP-SP-İYİ Parti-DP)

Yapılan kura çekiminde ittifaklar içindeki sıralamada şu şekilde belirlendi:

Cumhur İttifakı: AK Parti, MHP 

Millet İttifakı: CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti

YARIN SON GÜN

Milletvekili aday listeleri için de yarın son gün. Siyasi parti genel merkezleri, seçime katılacakları, seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini en geç yarın saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verecek.

SEÇMENE İKİ OY PUSULASI VERİLECEK

Seçmenlere verilecek iki oy pusulalarından birisi cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak. Bu oy pusulasının en üst kısmında "Cumhurbaşkanı Adayları" başlığı bulunacak.

Bu başlık altında Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanının halkın oyuyla belirlendiği 10 Ağustos 2014'deki seçimlerde olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının isimleri ve fotoğrafları bulunacak. Bu oy pusulasında partilerin logoları ve yaptıkları ittifakların unvanları olmayacak.

İkinci oy pusulasında ise seçmenler milletvekili adaylarına oy verecek. Seçmenler, hem cumhurbaşkanına hem milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Kaynak : www.ntv.com.tr
Copyright © 2018 Dijital Sandık Tüm hakları saklıdır.