Başkanlık, milletvekili seçim anket sitesi : Dijital Sandık
2019 Yerel Seçim Anketi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum: 24 Haziran'da sonuç farklı olursa yeniden seçim olur gibi bir ifadem yok

Bloomberg ajansı, Erdoğan'ın Başdanışmanı Uçum'un, 24 Haziran'da mecliste muhalefetin üstünlük sağlaması halinde yeni seçimlerin gündeme gelebileceğini söylediğini yazdı. Uçum ise muhalefet kazanırsa yeniden seçime gidilir gibi bir ifade kullanmadığını açıklayıp, Bloomberg'i yalanladı.

07.06.18

444.jpg

ABD'li Bloomberg haber ajansına konuşan Uçum, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye'deki seçmenin parlamentoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la işbirliğine girmeyi reddeden bir muhalefeti seçmesi durumunda Türkiye'de seçimlerin tekrarlanabileceğini belirtti.

Uçum, "Eğer muhalefet parlamentoyu alır ve Erdoğan yeniden seçilirse siyasetçiler vatandaşların ‘birbirlerini denetleme ve işbirliği yapmalarını' istediğini anlamalı. Eğer başaramazlarsa parlamento ya da cumhurbaşkanı yeni seçime gitme kararı alabilir" diye konuştu.

 

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, "Bunun son çare" olacağını söyleyen Uçum, bu tür bir sonucun ülkeyi çıkmaza sokacağını ifade etti.

Uçum, "Bu seçimler Türkiye'yi parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçirecek. Bu geçiş eğer tüm taraflar dahil olmuyorsa başarılamaz" dedi.

Uçum, Erdoğan ve AK Parti'nin hem başkanlığı hem de parlamentoyu kazanacağını çünkü seçmenin yetkiyi aynı partiye vererek 'rasyonel' karar vereceğini ifade etti.

'YENİDEN SEÇİME GİDİLİR GİBİ BİR İFADEM YOK, AÇIKLAMA CUMHURBAŞKANI SİSTEMİNİN İMKANLARINA DAİR'

Uçum, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada seçimleri muhalefet kazanırsa yeniden seçime gidilir gibi bir ifade kullanmadığını, cumhurbaşkanı sisteminin imkanlarından bahsettiğini söyledi.

Kaynak: tr.sputniknews.com
Copyright © 2018 Dijital Sandık Tüm hakları saklıdır.