Başkanlık, milletvekili seçim anket sitesi : Dijital Sandık
2019 Yerel Seçim Anketi

Muharrem İnce: Bedelli askerlik gündemimde yok

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Star TV'nin seçim özel programında bedelli askerlik konusunun gündeminde olmadığını açıkladı. İnce, seçimler öncesi 'askerlik üzerinden oy devşirmeye çalışmanın da kendilerine yakışmayacağını' söyledi.

07.06.18

4444444444.jpg

İnce, askerlikle ilgili yeni bir düzenleme yapma vaadinde de bulundu.

Hükümetin tavrını "Bir dönem yeşil ışık yakıyor, bir taraftan kapatıyorlar" sözleriyle eleştiren İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben 'Bedellileri anlıyorum' dedim ama fakir evlatlarını da anlamak lazım. Bunun yolu herhalde Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının tümünü 2 ay askerlikten geçirip, profesyonel bir ordu kurmak. Bedelli askerlik benim gündemimde yok."

Sosyal medyada sıkça tartışılan bedelli askerlik, özellikle genç seçmenin kararını etkileyebilecek önemli bir kriter olarak görülüyor.

Twitter'da "#5MilyonBedelli" etiketi, gün boyu en çok paylaşılan etiketlerdendi.

"Bedelli yoksa oy da yok" sloganıyla seçimler öncesi kampanya yürütenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bedelli askerlik sözü verdiğini ancak halen beklemede olduklarını söylüyor.

Bazıları, "Erdoğan bizi Afrin'e götür" sloganı atanların samimi olmadıkları görüşünde.

Daha önce bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını vurgulayan Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada ise, konuyu seçim sonrası Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile konuşacaklarını söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün gazetecilerin "bedelli askerlik gelir mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bir yandan operasyonlar yaparken, bir yandan da askere alınmayı bekleyen binlerce insan var. Türkiye'nin gerçekleri budur. 5.5 milyon insanın sorununun farkındayız. Tüm hassasiyetler göz önüne alınarak sorun ileride değerlendirilir. Ama bugünkü gündemimiz değil."

İnce'den TRT'ye: Sen çıkar Erdoğan'ı konuştur

Muharrem İnce, Star TV'ye yaptığı açıklamalarla bir kez daha TRT'ye yüklendi.

TRT'nin yasa gereği kendisine verdiği 10 dakikalık süreyi de kullanmayacağını açıklayan İnce, "Ne konuşacağım, sen çıkar Erdoğan'ı konuştur. Sayılı günün kaldı zaten" dedi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) CHP'li üyeleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in görevden alınması için resmi bir dilekçeyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurmuştu.

İnce ve Akşener başta olmak üzere bazı muhalefet üyeleri, defalarca TRT'yi seçim döneminde tarafsız davranmamakla suçladı. TRT çalışanları ise hedef alındıklarını söyleyerek İnce'yi suçladı.

Kaynak: www.bbc.com
Copyright © 2018 Dijital Sandık Tüm hakları saklıdır.